top of page

Strategia Walta Disney'a - czyli 3 role w jednej rozmowie

  • przepisnakomunikac
  • 31 maj 2020
  • 2 minut(y) czytania

Dzień Dziecka kojarzy mi się, zapewne jak większości, bajkowo. Jeśli bajki to pierwszy na myśl przychodzi mi Walt Disney…. A jeśli Disney to jego strategia, zwana też planowaniem trójpozycyjnym. 😊


Narzędzie to wykorzystywane jest do planowania realizacji celów, projektów, przedsięwzięć oraz do poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Jest to ćwiczenie do zastosowania zarówno indywidualnego, jak i grupowego i jest formą ulepszonej „burzy mózgów”.


Co można osiągnąć dzięki strategii Disney’a:


➡️ zobaczyć dane zagadnienie / sprawę / projekt z kilku perspektyw i z pewnego dystansu

➡️ znaleźć kreatywne rozwiązania

➡️ zidentyfikować zagrożenia

➡️ zbudować pełny obraz przedsięwzięcia/ projektu oraz zdefiniować takie obszary jak:

  • wizja

  • posiadane zasoby

  • ewentualne zagrożenia

  • najważniejsze potrzeby

  • plan realizacji

  • motywacja

  • najlepsze nawyki w planowaniu i realizacji celów


Na czym dokładnie polega metoda?


W tej strategii chodzi o to, aby spojrzeć na plan czy projekt z trzech perspektyw: marzyciela, realisty oraz krytyka.


Marzyciel – bycie marzycielem to rola polegająca na tym, że można omijać wszelkie ograniczenia i wymyślać dowolne rzeczy, w dowolnej skali, wielkości, rodzaju i typu. Wszystko jest dopuszczalne, można puścić wodze fantazji. Założenie główne jest takie, że nie ma rzeczy niemożliwych.


Realista – musi spojrzeć na pomysły marzyciela i zastanowić się co jest w nich kluczowego, a następnie przetworzyć pomysł tak, by stał się możliwy do wykonania. Rolą realisty jest ustalenie czy daną sprawę można rzeczywiście wprowadzić w życie. Będzie on zatem stawiał pytania w stylu: „ Jak to zrobić?”, „Jakich zasobów będziesz potrzebować?”,” „Jak je sobie zapewnisz?” etc.


Krytyk – ma myśleć krytycznie i odszukać wszystkie słabe punkty. To niezwykle ważna rola, która pozwala udoskonalić pomysły, zastanowić się na ryzykiem i zabezpieczyć przed niechcianymi konsekwencjami.


Krok 1:

Słuchamy Marzyciela, który pokazuje coraz to nowe korzyści wynikające z podjęcia działań w danym temacie.

Krok 2:

Dajemy głos Realiście, który studzi zapał i w sposób racjonalny zastanawia się nad możliwościami wprowadzenia tematu w życie.

Krok 3:

Do głosu dochodzi Krytyk i nie szczędzi uwag. Zauważa niebezpieczeństwa, snuje najgorsze wizje i przedstawia najczarniejsze scenariusze.

Krok 4:

Wracamy do Realisty, który uwzględniają uwagi Krytyka nadal ustala jakie są szanse realizacji danego przedsięwzięcia.

Krok 5:

Wnioski, spisanie wszystkich argumentów, które pojawiły się dyskusji


Należy kilkakrotnie przejść wszystkie etapy w cyklu Marzyciel – Realista – Krytyk.


Kiedy w dyskusji nie pojawiają się już nowe argumenty, a uczestnicy zaczynają się powtarzać, można zakończyć ten etap pracy.


Przedstawiona metoda charakteryzuje się niezwykle przejrzystą strukturą, a ze względu na wysoki stopień ogólności może być stosowana na każdym etapie pracy twórczej. Ponadto, świetnie sprawdza się niezależnie od charakteru pracy – równie skuteczna może być dla artystów, dla naukowców i dla biznesmenów. Sprawdza się najlepiej w pracy grupowej, choć nie jest niemożliwa w kontekście indywidualnym (kwestia wczuwania się w role 😊).


A Tobie do jakiej roli najbliżej?

 
 
 

Comments


©2020 by Przepis na Komunikację. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page