top of page

Jaką rolę w zespole preferujesz?

  • przepisnakomunikac
  • 23 lip 2020
  • 2 minut(y) czytania

Jeśli zastanawiasz się jak to się dzieje, że bliżej Ci do realizowania zadań, a nie wymyślania nowych pomysłów. Albo zupełnie odwrotnie – kreatywność to Twoja mocniejsza strona, jednak realizacja projektów odkładana jest w „nieskończoność”. Odpowiedź kryje się w tym jakie role zespołowe łatwiej nam przyjąć czyli do jakich zachowań nad bliżej.



Co mierzy test kompetencji TEAMS?


Mierzy poziom 5 ról zespołowych, wskazując te, które badany preferuje pełnić w zespole. Poddając badaniu wszystkich członków zespołu, widzimy, które z tych ról dominują w zespole, a których brakuje, aby zespół osiągał jeszcze lepsze efekty. Celem jest to, aby każdy w zespole robił to, w czym czuje się najbardziej komfortowo, w czym będzie liderem.


Role zespołowe to:



Kreator


Ogólna charakterystyka: generuje pomysły, tworzy kreatywne, nieszablonowe rozwiązania. Widzi rozwiązania, których nie zauważają inni. Niechętnie przyjmuje rozwiązania przygotowane „na szybko”. Kreator pyta: „Co robimy i dokąd zmierzamy?”.

Potencjalne ograniczenia: istnieje prawdopodobieństwo tworzenia nowych pomysłów zamiast koncentrowania się na realizacji bieżących zadań.

Realizator


Ogólna charakterystyka: jest zorientowany na wykonanie zadania, działa zgodnie z planem, implementuje rozwiązania. Sprawdza się w kończeniu i dopracowywaniu projektów. Zazwyczaj nie widzi się w roli przywódcy i niechętnie przyjmuje tę rolę. Realizator pyta: „Czego potrzebuję, aby zrealizować to zadanie?”.

Potencjalne ograniczenia: istnieje prawdopodobieństwo dużej potrzeby otrzymywania jasnych wytycznych co do realizacji zadań, kolejnych kroków, celów, by podtrzymać efektywność.

Analityk


Ogólna charakterystyka: jest dokładny, kontroluje jakość, myśli o udoskonalaniu procesu, waży ryzyko względem potencjalnych efektów. Odnajduje kluczowe elementy danego pomysłu i opracowuje kolejne etapy procesu, dzięki któremu pomysł może zostać zrealizowany. Analityk pyta: „Czy robimy właściwe rzeczy?”.

Potencjalne ograniczenia: istnieje prawdopodobieństwo zbytniego koncentrowania się na szczegółach projektu i utraty podstawowego celu z oczu.

Koordynator


Ogólna charakterystyka: buduje zespół, wyznacza mu cel, nadzoruje realizację zadania. Jest wrażliwy wobec otaczających go ludzi i stara się, aby wszystkim się dobrze pracowało. W razie potrzeby potrafi pełnić rolę dominującego przywódcy. Koordynator pyta: „Kto i co robi? Co udało się już osiągnąć? Czy jesteśmy na właściwej drodze?”.

Potencjalne ograniczenia: istnieje prawdopodobieństwo, że potrzeby nie będą właściwie wyważone, a priorytety nie będą właściwie ustalone.

Strateg


Ogólna charakterystyka: poddaje pomysł i tworzy rozwiązania możliwe do zrealizowania, uwzględniające potrzeby rynku. Cechuje go umiejętność dobrego wysławiania się i decyzyjność. Wpływa na innych dzięki bardzo rozwiniętym umiejętnościom interpersonalnym oraz logicznemu rozumowaniu. Strateg pyta: „W jaki sposób osiągniemy ten cel? Jakie są kolejne kroki?”.

Potencjalne ograniczenia: istnieje prawdopodobieństwo pokładania zbyt wielkich oczekiwań w stosunku do innych lub przeceniania potencjalnych korzyści/rozwiązań.

Jeśli chcesz wiedzieć do której roli Ci bliżej odpowiedź możesz znaleźć w DISC D3 - w obszarze TEAMS. Zapraszam :-)

 
 
 

Comments


©2020 by Przepis na Komunikację. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page