top of page

Jak wewnętrzny system wartości wpływa na podejmowanie decyzji zawodowych (i nie tylko)?

  • przepisnakomunikac
  • 8 lip 2020
  • 2 minut(y) czytania


Zgodnie ze słownikową definicją system wartości to zbiór norm, zasad bądź poglądów, a także preferowanych zachowań, gromadzonych i kształtowanych przez lata z największą aktywnością w początkowych stadiach rozwoju danego systemu, który już w czasie kształtowania się, motywuje świadome lub nieświadome działania pojedynczych jednostek jak również całych organizacji i społeczności.


To jakie wartości wyznajemy ma oczywiście ogromy wpływ na podejmowane przez nas kroki. Zastanawialiście się kiedyś czemu jednej osobie bardzo zależy na jakościowej obsłudze Klienta lub bardzo merytorycznej sprzedaży? Czemu niektórzy ogromną wagę przywiązują do możliwości udzielania pomocy innym? Skąd bierze się elastyczność, a skąd przywiązanie do niektórych zasad? Co sprawia, że kompletnie nie rozumiemy niektórych zachowań u naszych współpracowników?


Odpowiedź dają narzędzia badające kompetencje np. test kompetencji VALUES :-)

Co mierzy test kompetencji VALUES?

Góra lodowa jest dobrą analogią do opisania tego, czym są wartości, jak wpływają na styl osobowości. Osobowość i zachowanie to te części góry lodowej, które jesteśmy w stanie zobaczyć np poprzez badania DISC/TEAMS, podczas gdy wartości (VALUES) są ukryte pod powierzchnią, wpływając na nasze decyzje i działania.

Test kompetencji VALUES mierzy wewnętrzny system wartości, którymi kieruje się badany przy podejmowaniu decyzji.



Cztery omawiane w narzędziu wartości to:

Lojalność

Ogólna charakterystyka: wysoki wynik świadczy o tym, że badany jest lojalny tak wobec osób, z którymi pracuje, firmy, zasad, na które się zgodził i podejmuje decyzje, kierując się właśnie tą wartością. Uznaje autorytety i koncentruje się na obowiązujących zasadach. Jego celem jest odpowiedzialny styl życia. Jego styl pracy cechuje widoczne zaangażowanie. Potencjalne ograniczenia: istnieje prawdopodobieństwo, że ta osoba ograniczy się do jednego stylu myślenia.

Równość

Ogólna charakterystyka: wysoki poziom tej wartości mówi o tym, że badana osoba oczekuje równego traktowania, tych samych zadań i przywilejów dla wszystkich, bez wyjątku. Obawia się nierówności i wewnętrznego konfliktu. Jej celem jest wyrażanie siebie i szczęście. Jej styl pracy skupiony jest na byciu akceptowanym przez zespół. Potencjalne ograniczenia: istnieje prawdopodobieństwo, że ta osoba przestanie być na bieżąco z codziennymi obowiązkami.

Niezależność

Ogólna charakterystyka: osoba kierująca się tą wartością, lubi wolność, chce działać według własnych zasad i mieć możliwość wyrażania siebie. Jej cel to samozadowolenie, a koncentruje się na samorealizacji. Jej styl pracy cechuje wyrażanie siebie. Potencjalne ograniczenia: istnieje prawdopodobieństwo, że ta osoba będzie często znajdować się w skrajnych sytuacjach, w których może tylko albo wygrać, albo przegrać.

Uczciwość 

Ogólna charakterystyka: osoba z wysokim poziomem tej wartości jest skłonna do kompromisów, jest elastyczna co do zasad, ale nie zapomina o celu, który ma osiągnąć. Bardzo ważne jest dla niej wspólne dobro i zgoda w grupie. Unika sytuacji, które są niesprawiedliwe lub sprzeczne z jej poczuciem uczciwości. Jej styl pracuje cechuje osobiste zaangażowanie. Potencjalne ograniczenia: istnieje prawdopodobieństwo, że ta osoba przeceni swoje możliwości i zasoby.

WAŻNE: Nie ma złych wartości.

Widząc wynik, możemy lepiej rozumieć podejście do pracy, styl komunikacji, sposób współpracy z innymi osoby poddanej badaniu, co się dla niej w tym momencie liczy w życiu oraz czego może potrzebować, aby być bardziej aktywną, zaangażowaną. Rekomendowane zastosowania: rekrutacja, budowanie zespołu, leadership

Źródło: https://effectiveness.pl/co-to-jest-values/

 
 
 

Comentarios


©2020 by Przepis na Komunikację. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page