Jak się sprawnie komunikować?
- przepisnakomunikac
- 16 cze 2020
- 4 minut(y) czytania
Umiejętność porozumiewania się z innymi jest niezwykle ważna i potrzebna zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Niemal każde ogłoszenie o pracę wskazuje, że kandydat na dane stanowisko powinien być komunikatywny. Skuteczna komunikacja ma bowiem ogromne znaczenie w biznesie. W życiu prywatnym również potrzebujemy posiadać podstawowe zdolności komunikacyjne, aby porozumiewać się z innymi, np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Co robić aby sprawnie się komunikować?

„Nawet najlepsze argumenty i najskuteczniejsze strategie perswazji nie zadziałają na twoją korzyść, jeśli odbiorca nie zrozumie komunikatu lub kryjących się za nim intencji, albo – co gorsza – jednego i drugiego”. – Robert Cialdini
Istotne obszary komunikacyjne
Obszar wzrokowy – co widzimy?
Według wielu specjalistów i trenerów uważa, że w naszej komunikacji z innymi wzrok jest najważniejszym zmysłem - znacznie ważniejszy niż słuch. Ludzie pamiętają średnio ponad 80% tego co widzą, lecz mniej niż 15% tego co słyszą. Jeśli zatem zależy Ci , aby ktoś coś zapamiętał albo się czegoś nauczył to oprócz słów trzeba to jeszcze w jakiś sposób zwizualizować i pokazać. Wykorzystać siłę zmysłu wzroku dla podtrzymania zainteresowania i dobrego zrozumienia. Obecnie żyjemy w świecie mocno wizualnym. Zwłaszcza w Internecie komunikacja odbywa się z wykorzystaniem obrazów, zdjęć, video, prezentacji, infografik itp. Ludzie wręcz oczekują, że każdy rodzaj komunikacji będzie zawierał przekaz wizualny.
W komunikacji, bez względu na to z kim się spotykamy, wrażenia odbierane przez innych za pomocą zmysłu wzroku mogą być pomocne lub szkodzące. Gdy komunikujemy się z innymi wysyłamy sygnały werbalne i niewerbalne, które decydują o tym jak inni nas postrzegają, co o nas myślą i w jaki sposób jesteśmy przez nich odbierani. To dlatego tak ważne jest „pierwsze wrażenie” jakie na kimś wywrzemy. Warto zadbać, aby było ono jak najbardziej pozytywne, bo dość trudno je potem zmienić, choć nie jest to niemożliwe 😊 Gdy spotykamy kogoś po raz pierwszy, reagujemy na siebie bardziej lub mniej świadomie. „Odczytujemy” nawzajem wyraz twarzy, gesty, postawę ciała, ton głosu oraz ogólnie energię jaka towarzyszy spotkaniu. Na tej podstawie wyrabiamy sobie opinie na swój temat. Może także podjąć decyzję czy chcemy słuchać czy wręcz przeciwnie nie jesteśmy zainteresowani rozmówcą lub też rozmówca nami 😊
Obszar intelektualny – co rozumiemy?
By skutecznie się komunikować na tym poziomie trzeba znać samego siebie i wiedzieć o czym się mówi. Jeśli zaczynamy się wypowiadać na jakiś temat, o którym nie mamy zielonego pojęcia ludzie stosunkowo szybko to dostrzegają. Staniemy się w ich oczach niewiarygodni. Jeśli coś komuś przekazujemy powinniśmy mieć jakieś podstawowe pojęcie w danym zakresie. Najbardziej efektywnie to działa, gdy przekazujemy wiedzę, która jest wsparta naszymi osobistym doświadczeniem. Jeśli mówimy o teorii, która wsparta jest praktycznym doświadczeniem nasza wiarygodność u odbiorcy zdecydowanie rośnie.
Oprócz znajomości tematu, warto też znać samego siebie. Czuć się dobrze ze sobą, być pewnym siebie. Znać swoje mocne strony oraz mieć świadomość swoich ograniczeń. Korzystać ze swoich atutów komunikując się z innymi. Odnalezienie siebie jest pewnym procesem. Im więcej komunikujemy się z innymi czy np. występujemy publicznie tym większe staje się nasze doświadczenie, poszerza się wiedza i świadomość samego siebie.
Obszar emocjonalny – co czujemy?
Mimo, iż poziom intelektualny jest ważny w skutecznej komunikacji, często nie wystarczy przedstawić logicznego rozumowania, aby przekonać ludzi do jakieś koncepcji czy idei. Aby komunikacja była skuteczna trzeba zdobyć nie tylko ludzkie umysły ale i serca.
Bardzo ważne jest to, aby wywołać w odbiorcy pozytywne emocje. Dzięki temu przyjmie on lepiej całą resztę przekazu opartą na logice i intelekcie. Samo suche przekazywanie informacji i faktów bywa mało skuteczne ponieważ nie wywiera żadnego wpływu, żadnej emocji. Tym samym taki suchy komunikat może nie zainspirować ludzi do jakiejkolwiek zmiany czy refleksji. W komunikacji sama elokwencja, retoryka czy wymowa nie są najważniejsze jeśli nie wspiera tego kontekst emocjonalny.
Ludzie będą słuchać przeważnie, gdy się do nich zbliżymy, poczują z nami więź. Nie nastąpi to jednak gdy zalejemy ich potokiem słów, faktów i danych. Ludzie słyszą to co ktoś do nich mówi, ale wyczuwają nastawienie osoby, która te słowa wypowiada. To ono pozwala nawiązać porozumienie i pozyskać na swoją stronę odbiorców lub może być powodem powstania bariery komunikacyjnej. Często to właśnie nasza postawa i nastawienie jest ważniejsze od słów, których używamy. Istotna jest energia, intensywność i przekonanie z jakim słowa są wypowiadane.
Ludzie, którzy potrafią skutecznie się porozumiewać na poziomie emocjonalnym maja coś co nazywane jest osobowością lub charyzmą. Wyróżniają się i przyciągają do siebie innych. To co pomaga w komunikacji to pozytywne nastawienie, wiara w siebie i koncentrowanie się bardziej na odbiorcy przekazu niż na sobie. Niezwykle cenne jest to aby sprawić by odbiorca poczuł to co my czujemy. To jest klucz do lepszego porozumiewania się.
W rozmowie warto starać się dopierać słowa, które mają pozytywny wydźwięk, dają wyraz zaufania do drugiej osoby. Dążyć do tego, by to co się wypowiada miało odpowiednią dynamikę i zapadało w pamięć. Tonacja, dobór słów, tempo wypowiedzi to wszystko zawiera w sobie przekaz komunikacyjny i może pomoc lub przeszkodzić w porozumiewaniu się z innymi ludźmi.
Trening czyni mistrza!
„Ludzie zapomną co mówisz, zapomną co robisz, ale nigdy nie zapomną tego jak się przy Tobie czuli”.
Skuteczna komunikacja polega na umiejętności łączenia ze sobą wyżej wspomnianych elementów. Na doborze właściwych słów, emocji, byciu przekonującym na płaszczyźnie logicznej i intelektualnej oraz przekazywaniu właściwych bodźców wzrokowych. Powinna temu towarzyszyć odpowiednia tonacja głosu, wyraz twarzy i pozytywna mowa ciała.
Ważne, żeby próbować się doskonalić w tym zakresie. Z czasem na bazie różnych doświadczeń, prób i błędów nie trudno będzie wypracować sobie własny styl komunikacji, który będzie pozwalał porozumiewać się efektywnie. I takiej efektywnej komunikacji życzę każdemu.
Jeśli jesteś zainteresowana/y rozwojem zdolności komunikacyjnych lub masz pytania – napisz do mnie 😊
Comentários