Co to jest Test Kompetencji DIS/D3 (DISC/TEAMS/VALUES/BAI)?
- przepisnakomunikac
- 25 cze 2020
- 3 minut(y) czytania

Zrozumienie ludzkich zachowań to pierwszy krok do zbudowania relacji opartych na właściwej komunikacji. W kontekście zawodowym to także pierwszy krok do zatrudnienia odpowiednich pracowników, a w dalszym etapie – do odpowiedniego zarządzania nimi. Rozwijana przez kilkadziesiąt lat teoria osobowości DISC bazuje właśnie na stylach zachowania. Metoda ta stanowi obecnie najbardziej popularne na świecie narzędzie służące do badania stylów zachowań oraz kompetencji pracowników. Czym tak naprawdę jest DISC?
Teoria modelu behawioralnego DISC
Teoria DISC została opracowana już w 1928 roku na Uniwersytecie Harvard, na podstawie badań amerykańskiego profesora psychologii Williama Mourton Marstona, którą przedstawił zresztą w swojej pracy naukowej pod tytułem: Emotions of Normal People. Badania Marstona przez następne kilkadziesiąt lat były dalej rozwijane, a na podstawie modelu DISC stworzono wiele narzędzi psychologicznych, wykorzystywanych dziś w środowisku biznesowym, głównie w procesach rekrutacyjnych, planowaniu ścieżek rozwoju pracowników, tworzeniu programów motywacyjnych czy budowaniu zespołów.
Marston analizując ludzkie zachowania w danym środowisku oraz w poszczególnych sytuacjach, dostrzegł, iż osoby o podobnych stylach zazwyczaj zachowują się bardzo podobnie.
Zgodnie z modelem DISC każdy z nas przejawia zatem w sposób powtarzalny określoną postawę, która uzależniona jest od przewidywalnych wzorców naszego zachowania, składających się na indywidualną osobowość. Model ten, oprócz klasyfikowania postaw oraz zachowań, mówi także o sposobach radzenia sobie z emocjami, stylach komunikacji, budowania relacji z innymi ludźmi kwestii podejmowania decyzji.
W teorii DISC znajdziemy wyróżnione dwie pary postaw, które stanowią doskonały punkt wyjścia do analizy stylów zachowań ludzkich. Pierwszą z nich stanowi para przeciwstawnych postaw, które opisują stosunek człowieka do świata zewnętrznego oraz otaczających go ludzi: Outgoing (otwarty na innych, ekstrawertyczny) i Reserved (skryty, powściągliwy, introwertyczny). Na drugą parę z kolei składają się postawy opisujące to, na czym człowiek skupia się najbardziej w swoim codziennym działaniu: Task oriented (zorientowany na zadania) oraz People oriented (zorientowany na ludzi).
Zgodnie z modelem DISC istnieją zatem cztery podstawowe style zachowania, od których zresztą pochodzi jego nazwa:
Dominant (Dominujący),
Influencing (Wpływowy),
Steady (Stały),
Compliance (Sumienny).
Każdy z nas ma w sobie te cztery, przedstawione powyżej style zachowań, ale o różnym stopniu intensywności. Pozwala to zatem na stworzenie indywidualnej konfiguracji określanej jako styl osobowości.
Wynik badania DISC/D3 dostarczają informacje w następujący obszarach:
POTENCJAŁ: W których obszarach tkwi Twój potencjał? Jakie unikalne wartości wnosisz do zespołu? Dzięki jakim Twoim kompetencjom, zespół ma szanse efektywnie realizować cele? Jak rozwijać Twój potencjał, by osiągać jeszcze lepsze wyniki
MOCNE STRONY W BYCIU LIDEREM na poziomie: oddziaływania, kierowania, prowadzenia procesu, relacyjności etc.
CODZIENNA WSPÓŁPRACA: Jak dobierasz argumenty w rozmowie? Czym się kierujesz podejmując decyzje? Jak naturalnie reagujesz na zmianę i jak ją komunikujesz innym? Jaki masz naturalny styl pracy, zachowania – na co dzień i w stresie oraz jak go mogą odbierać inni? Dlaczego z jednymi w zespole może Ci się bardzo dobrze współpracować a praca z innymi może być wyzwaniem?
MOTYWACJA: Czego potrzebujesz, jakich warunków potrzebujesz, aby czuć wewnętrzną satysfakcję z pracy?
DISC/D3 jest prawdopodobnie najbardziej czułym narzędziem diagnozy kompetencji na świecie, ponieważ łączy w sobie 4 analizy:
DISC (m.in. styl komunikacji, poziom decyzyjności, poziom analitycznego myślenia, reakcja na zmianę, odporność na stres, organizacja pracy, wartości dla zespołu, obszary do rozwoju)
TEAMS (preferowane role w zespole: Kreator, Realizator, Analityk, Koordynator, Strateg)
VALUES (wartości, które stoją za decyzjami: Lojalność, Niezależność, Równość, Uczciwość)
BAI (wewnętrzne motywacje, które przekładają się na wyniki: Wewnętrzny spokój, Solidarność, Wpływ, Ekonomia, Artyzm, Wiedza)
Wykorzystując metaforę góry lodowej, test kompetencji DISC D3 bada nie tylko zachowania, które da się zaobserwować (DISC), ale też to, co jest poniżej poziomu wody, czego nie widać a co wpływa na zachowania (role zespołowe, wartości, wewnętrzne motywacje). DISC D3 nie etykietuje, bierze pod uwagę 3 a nie 2 dominujące style zachowania, 12 nietypowych wyników, co daje aż 40 różnych profili samego DISC, 240 w badaniu D3 i 1440 w DISC D3.
Jest narzędziem najbardziej efektywnym kosztowo na rynku, PUBLIKACJA PULS HR
Raporty z testu kompetencji DISC D3 (DISC/TEAMS/VALUES/BAI) bazują na potencjale badanego, pozytywnej informacji zwrotnej!
Polecam serdecznie, tym bardziej, że mam okazję należeć do grona Certyfikowanych Konsultantów 😊
Źródło: http://disc.com.pl/
Comentarios