Bądź tu i teraz, czyli kilka słów o treningu uważności
- przepisnakomunikac
- 12 cze 2020
- 2 minut(y) czytania

Dłuższe weekendy, zwłaszcza z taką cudowną pogodą, kojarzą mi się z przebywaniem w otoczeniu natury. Korzystając z możliwości jakie daje nam bycie na powietrzu, wśród przyrody warto potrenować... swoją uważność.
Mindfulness czyli trening uważności, jest przede wszystkim dążeniem do wprowadzenia w naszym życiu pewnych, trwałych zmian.
Jego głównym celem jest koncentracja na tym co TU i TERAZ 😊 Z uwagi na to, że nasz umysł bardzo lubi wracać pamięcią do przeszłości i roztrząsać sytuacje na które nie mamy już wpływu, lub w nieskończoność pisać scenariusze obejmujące siedemnaście wersji tego co będzie, to trudno mu się skupić na tym co dzieje się TERAZ.
Podstawowym założeniem mindfulness (w języku polskim termin tłumaczony często jest jako samoświadomość) jest osiągnięcie stanu, w którym jesteśmy osadzeni, w chwili obecnej i nie skupiamy się na przeszłości czy przyszłości.
W pełni koncentrujemy się na tym, co dzieje się w naszej świadomości. Powinien być to czas podczas którego wczuwamy się w bodźce, które aktualnie do nas docierają np. nacisk który wywieramy stojąc lub siedząc, podmuchy wiatru, sposób w jakim oddychamy, uczucia które się w nas rodzą. Podczas treningu uważności nie powinniśmy być wobec siebie krytyczni, nie starajmy się wyciągać refleksji czy dochodzić do jakiś wniosków. To powinien być czas, w którym po prostu JESTEŚMY, a nasz umysł może wypocząć. Takie podejście do przeżywania chwili pozwala na wyzbycie się wszelkich wpływów kultowych, poglądowych czy religijnych.
W efekcie możemy lepiej poznać samych siebie oraz odkryć to, czego naprawdę chcemy. Trening uważności praktykowany regularnie jest doskonałym sposobem do zredukowania poziomu stresu.
Według najbardziej znanej definicji, którą stworzył Jon Kabat-Zinn (założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts), mindfulness "to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej".
Dzięki treningowi uważności można osiągnąć równowagę emocjonalną, nauczyć się sztuki koncentracji i relaksu, oraz tego, jak radzić sobie ze stresem, jak zmniejszyć napięcie nerwowe, wypracować w sobie umiejętność uspokajania się, kiedy pojawiają się gniew lub zdenerwowanie. Trening uważności uczy czerpać energię z życia, cieszyć się z prostych, nawet najbardziej banalnych rzeczy, jakie przynosi ze sobą każda chwila. Dzięki niemu można także się nauczyć prowadzić spokojniejsze życie pełne harmonii z innymi ludźmi i ze środowiskiem.
O rodzajach treningów uważności już wkrótce 😊 Tymczasem życzę miłego czasu w komunikacji ze sobą – korzystajcie z weekendu 😊
Bình luận